powrót

XVI Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy 2023

Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich „ALBATROSY” to projekt skierowany do uczniów szkół średnich zainteresowanych tworzeniem filmów – fabularnych, dokumentalnych, a także animacji. 

Uczniowie, biorący udziału w projekcie, mają za zadanie – samodzielnie bądź pod okiem nauczyciela – nakręcenie, zmontowanie oraz postprodukcję filmu, na wybrany przez siebie temat i w wybranym przez siebie gatunku (fabuła, dokument, animacja).

Wszystkie filmy, spełniające warunki regulaminu, są oceniane przez profesjonalne Jury. Nowością jest powołanie Jury Młodzieżowego, które również przyzna swoją nagrodę.

Jury przyznaje statuetki „Albatrosa” oraz nagrody za:

 • najlepszy krótki film fabularny
 • najlepszy film dokumentalny
 • najlepszy film animowany

Za nami emocje związane z rozdaniem nagród tegorocznego XVI Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich ALBATROSY. Przedstawiamy oficjalny werdykt Jury.

Jury Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy 2023 w składzie:

 • Jerzy Rados – Przewodniczący
 • Elżbieta Benkowska
 • Agata Minowska
 • Sławomir Witek

na posiedzeniu w dniu 19 września 2023 roku przyznało następujące nagrody:

 • Albatros 2023 za najlepszy krótki film animowany otrzymuje Zofia Paszkiewicz z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu za film „Obserwator”
 • Albatros 2023 za najlepszy krótki film dokumentalny otrzymuje Maksymilian Świątkowski z V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu za film „Młodzieńczy ból?”
 • Albatros 2023 za najlepszy krótki film fabularny otrzymuje Franciszek Przanowski z Liceum „Centrum Edukacyjne” w Sulejówku za film „Niemowa”

Wyróżnienia:

– Wyróżnienie dla Jany Marii Kulika z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie za film animowany „Kolejny ostatni list”

– Wyróżnienie dla Oliwii Filipek z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie za film animowany „Wspomnienie”

– Wyróżnienie dla Bartosza Ciechanowicza z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Dubois w Koszalinie za film fabularny „Malarzyk”

– Wyróżnienie dla Konrada Sprucha z Zespołu Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach za film fabularny „Wszyscy kiedyś chcieliśmy”

– Wyróżnienie dla Julii Sosnowskiej z LXXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Emiliana Konopczyńskiego w Warszawie za film dokumentalny „Takich pięknych drzew jak w Polsce nigdzie nie widziałam!”

– Wyróżnienie dla Maksymiliana Pyzio z Zespołu Szkół Technicznych w Słupskuza film dokumentalny „Droga Snuta Aksamitem”

Nagroda Specjalna Jury dla Marii Błaszkiewicz z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP za film fabularny „Pociąg do końca”.

Po raz pierwszy swoje nagrody przyznało Młodzieżowe Jury Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy.

Jury Młodzieżowe 2023 w składzie:

 • Maja Drzymalska
 • Hugo Dąbkowski
 • Mikołaj Szymański
 • Pola Wogonowska
 • Anna Wasik

na posiedzeniu w dniu 13 października 2023 roku przyznało nagrodę dla Bartosza Ciechanowicza z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Dubois w Koszalinie za film fabularny „Malarzyk”.

Gratulujemy wszystkim finalistom, dziękujemy za udział w projekcie wszystkim uczniom i ich nauczycielom. Widzimy, że bacznie obserwujecie świat, że porusza Was obecna sytuacja, że chcecie się podzielić z widzem Waszymi zainteresowaniami, radościami, ale też lękami. Dziękujemy Wam za tę odwagę i otwartość.

Gratulujemy Wam pomysłów i zaangażowania oraz zapraszamy do zgłaszania filmów w przyszłym roku. Szykujemy dla Was wiele niespodzianek!

Podziękowania dla Miasta Gdynia za wsparcie finansowe projektu, a także dla Biura Turystyki Aktywnej KOMPAS, organizatora obozów Interkamp za ufundowanie nagród.


W jeden z listopadowych weekendów zorganizowaliśmy w ramach XVI Przeglądu Albatrosy warsztaty filmowe „Język filmu czyli czym różni się opowiadanie słowem od opowiadania obrazem”. Warsztaty prowadzili wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej Sławomir Pultyn oraz absolwent GSF Paweł Wyszomirski.


W ramach tegorocznego Przeglądu Albatrosy zaprosiliśmy młodzież z Trójmiasta, biorącą udział w projekcie na warsztaty filmowe realizowane we współpracy z Domem Filmowym.

Przedstawiamy wyniki ich filmowej pracy.

Stuletni sen - film
Stuletni film - making of

Kontakt


Projekt „Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy” dofinansowano ze środków  Miasta Gdynia.