powrót

„Filmowe myśli. Kino lekcje”. Nowy cykl lekcji dla młodzieży oraz webinariów dla nauczycieli

Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni rozpoczyna nowy projekt skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych i nauczycieli: „Filmowe myśli. Kino lekcje”.

Przedsięwzięcie łączy cykl warsztatów oraz kinowych lekcji wraz ze spotkaniami z uznanymi polskimi filmoznawcami, a także webinaria dla nauczycieli. Zaproponowane zajęcia w ciekawy sposób przybliżają zagadnienia związane z rozwojem kina, analizą i interpretacją filmu oraz przedstawiają rolę przemysłu filmowego w edukacji i możliwości z nim związane.

W pierwszym etapie projektu zapraszamy do wzięcia udziału w trzech bezpłatnych webinariach, które poprowadzi kulturoznawczymi i edukatora filmowa Paulina Pohl.

17 maja, godz. 18:00 – Robimy film! O praktycznym aspekcie realizacji filmu w pracy z uczniami.

19 maja, godz. 18:00 – Chwytanie rzeczywistości, czyli jak wykorzystać edukacyjny potencjał kina dokumentalnego.

26 maja, godz. 18:00 – Filmoterapia. Psychologiczne aspekty edukacji filmowej.

Webinaria zostały objęte Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Zapisy już wkrótce – zachęcamy do śledzenia naszego Facebooka oraz naszej strony internetowej i zapisania się do newslettera.

Kolejnym etapem projektu są bezpłatne lekcje filmowe w trybie online, na które zaprosimy w czerwcu oraz w kolejnym roku szkolnym. Podczas zajęć młodzież dowie się m.in.: jak twórcy bawią się gatunkami filmowymi oraz czy kino może zmienić rzeczywistość? Spotkania poprowadzą Kaja Klimek, Krystyna Weiher-Sitkiewicz oraz Błażej Hrapkowicz. Więcej informacji już wkrótce!

Młodzież i nauczycieli z Trójmiasta zaprosimy również do wzięcia udziału w cyklu spotkań pt. „Filmowe myśli. Mistrzowie kina”, które odbędą się w trybie stacjonarnych, w Gdyńskim Centrum Filmowym. Podczas zajęć dr Piotr Kurpiewski opowie o produkcjach najwybitniejszych polskich reżyserów:

28 października„Rękopis znaleziony w Saragossie”, reż. Wojciech Jerzy Has (1965)

18 listopada „Dreszcze”, reż. Wojciech Marczewski (1981)

9 grudnia „Pociąg”, reż. Jerzy Kawalerowicz (1959)

Serdecznie zapraszamy na nasze filmowe wydarzenia!

Projekt „Filmowe myśli. Kino lekcje” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Gdynia.