Pokaz filmu "Bo we mnie jest seks" i spotkanie z reżyserką KATARZYNĄ KLIMKIEWICZ.

24-11-2021, 11:00 sala „Warszawa”,
Gdyńskie Centrum Filmowe

„BO WE MNIE JEST SEKS”, reż. Katarzyna Klimkiewicz

Warszawa, lata 60. Przed ekranami czarno-białych odbiorników zasiadają miliony Polaków. I nagle ktoś przykuwa ich wzrok. To Kalina Jędrusik (Maria Dębska) – zjawiskowa aktorka i piosenkarka, która wnosi koloryt do bezbarwnej rzeczywistości. Kusi wdziękiem i seksapilem. Elektryzuje panów i oburza panie. Oto pierwsza seksbomba PRL-u, zwana polską Marilyn Monroe. Kalina nie chce się wpisywać w ówczesny model kobiety. Żyje na własnych zasadach, co nie zawsze podoba się pruderyjnemu społeczeństwu i niektórym wpływowym ludziom u władzy. Liczne skandale, życie w miłosnym trójkącie z mężem Stanisławem Dygatem (Leszek Lichota) i Luckiem (Krzysztof Zalewski), kontrowersyjne wypowiedzi i epatujące seksapilem stroje sprawiają, że Kalina zyskuje także miano naczelnej skandalistki PRL-u. A przecież największy skandal z jej udziałem dopiero się zacznie…

KATARZYNA KLIMKIEWICZ

Reżyserka i scenarzystka. Filmy zaczęła kręcić w wieku 16 lat, gdy rodzice w ramach akcji wyciągania jej ze „złego towarzystwa” zapisywali ją na wszystkie możliwe zajęcia pozalekcyjne. Trafiła wtedy do amatorskiego klubu filmowego SAWA i odkryła, co chce robić w życiu. Ukończyła reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Była stypendystką Binger Film Institute w Amsterdamie, robiła filmy w Berlinie, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Chile. Jej film „Wasserschlacht – Wielka Wojna Graniczna”, który zrealizowała wspólnie z Andrew Friedmanem otrzymał podczas Berlinale 2007 nagrodę Berlin Today Award. Przełomem w jej karierze był film „Hanoi – Warszawa”, który zdobył wiele nagród w Polsce i na świecie, a Europejska Akademia Filmowa uznała go za Najlepszy Film Krótkometrażowy 2010 roku. Jej pełnometrażowy debiut fabularny „Zaślepiona” powstał w Wielkiej Brytanii. Film miał premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Edynburgu 2012, gdzie otrzymał nominację do Narody Michaela Powella w kategorii Najlepszy Nowy Film Brytyjski, a na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych otrzymał Grand Prix Wielkiego Jantara, Nagrodę za reżyserię oraz Nagrodę dziennikarzy. Film ten wszedł do kin w Wielkiej Brytanii i w Polsce wiosną 2013. Jej ostatni film „Wyspa” otrzymał Główną nagrodę w Konkursie Krótkometrażowym podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie w lutym 2014 roku oraz Grand Prix na festiwalu w Huesca w czerwcu 2014. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, przez wiele lat była członkiem zarządu i prezesem Stowarzyszenia Film 1,2. Jest także wiodącym reżyserem popularnego polskiego serialu „Pierwsza Miłość”.

PROWADZENIE

Krystyna Weiher-Sitkiewicz

Animatorka kultury, moderatorka spotkań, antropolożka, edukatorka filmowa i kuratorka wystaw. Z wykształcenia filmoznawczyni, etnolożka i polonistka. Stale współpracuje z Uniwersytetem Gdańskim, Gdyńskim Centrum Filmowym, Against Gravity, Europejskim Centrum Solidarności oraz innymi instytucjami w Polsce i za granicą. Realizatorka wielu projektów badawczych, naukowych, artystycznych, kulturalnych, literackich oraz edukacyjnych. Obecnie adiunktka muzealna w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Zapisz się!