Pokaz filmu "Euforia Istnienia" i spotkanie z psycholożką rozwojową dr EDYTĄ BONK.

20-10-2021, 11:00 sala „Goplana”,
Gdyńskie Centrum Filmowe

„EUFORIA ISTNIENIA”,  reż. Réka Szabó

To wyjątkowe spotkanie wrażliwości trzech kobiet. Éva Fahidi była 18-letnią węgierską dziewczyną, kiedy jej rodzina trafiła do Auschwitz, a 49 krewnych straciło życie. Réka Szabó, reżyserka i tancerka, kilka dekad później przeczytała jej historię w książce „The Soul of Things” i zaprosiła ją wraz z Emese Cuhorkę, młodą tancerką, do wspólnego projektu. Zadanie – zatańczenie w spektaklu – było dla 90-letniej Évy wymagające. Oprócz intymnej atmosfery, w filmie poruszająca jest niezwykła choreografia, pokonująca bariery wieku, możliwości i doświadczeń. Z pozoru w filmie obserwujemy przygotowania do performansu „Sea Lavender or The Euphoria of Being”, ale tak naprawdę śledzimy budującą się więź między kobietami. Wspomnienia z przeszłości starszej bohaterki stają się emocjonalnym pomostem między pokoleniami. Symboliczny powrót ukochanej siostry, która zginęła w Auschwitz, i w którą w pewnym momencie wciela się Emese, jest dla Évy ogromny przeżyciem. To właśnie sztuka pozwala rozkwitnąć przyjaźni, ale też przeżyć w pełni traumę noszoną przez dziesiątki lat w głębi serca.

DR EDYTA BONK

Psycholog rozwojowy. Zajmuje się psychologicznymi aspektami aktywnego starzenia się oraz stymulacją poznawczą seniorów (treningi pamięci, treningi twórczego myślenia). Interesuje się arteterapią, wpływem ruchu, muzyki i tańca na ciało i psychikę. Współpracuje z trójmiejskimi Uniwersytetami Trzeciego Wieku oraz Domami Pomocy Społecznej. Jest certyfikowanym Terapeutą Tańcem i od wielu lat prowadzi zajęcia choreoterapii dla dzieci, młodzieży i dorosłych (szkoły, przedszkola, ośrodki opiekuńczo-wychowawcze Monar, festiwal dla kobiet PROGRESsteron). Na sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii rozwojowej, badań empirycznych, aktywizacji potencjału osób w wieku senioralnym oraz metod radzenia sobie ze stresem.

PROWADZENIE

Paulina Pohl

Kulturoznawczyni, animatorka kultury, edukatorka filmowa, od lat współpracująca z Europejskim Centrum Solidarności, m.in. współtworzy ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL. Do niedawna wiceprezeska Fundacji Machina Zmian. Ambasadorka projektu „440 km po zmianę”, w którym – idąc 440 km brzegiem Bałtyku – uczestnicy wspierają kobiety z niepełnosprawnością ruchu i promują taką zmianę polskich plaż, aby były dostępne dla wszystkich. Absolwentka XIV edycji programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jedna z sygnatariuszek Gdańskiej Deklaracji Wolności i Solidarności, ratyfikowanej 4 czerwca 1989 roku. Założycielka Domu Filmowego w Gdyni – miejsca łączącego działalność filmową, edukacyjną i społeczną. Pasjonatka festiwali muzycznych i paranarciarstwa.

Zapisz się!