Pokaz filmu "Malarka i złodziej" i spotkanie z arteterapeutką KATARZYNĄ JAWORSKĄ.

17-11-2021, 11:00 sala „Goplana”,
Gdyńskie Centrum Filmowe

„MALARKA I ZŁODZIEJ”, reż. Benjamin Ree

Barbora Kysilkova, czeska malarka żyjąca w Oslo, dowiaduje się, że jej dwa obrazy wystawione w galerii zostały skradzione. Dzięki nagraniom kamer ochrony szybko dochodzi do aresztowania i procesu sądowego przestępców. Barbora stawia się na rozprawie i proponuje skazanemu Karlowi Bertilowi Nordlandowi spotkanie. Bardzo chce odzyskać obrazy, ale jest też zafascynowana osobowością złodzieja. Nie jest znaną malarką, jej obrazy nie powinny być łakomym kąskiem. Jej fascynacja rośnie, gdy dowiaduje się, że złodziej nie tylko wyszedł z budynku ze złożonym poprawnie płótnem, ale udało mu się wyjąć ponad 200 mocowań, którymi obrazy były dopięte do ram. Postanawia namalować jego portret. Pomiędzy złodziejem a autorką skradzionych dzieł nawiązuje się nić przyjaźni. Podejście malarki charakteryzuje próba zrozumienia, empatia, otwartość na zranienie oraz nieświadoma potrzeba obserwowania, ale i bycia obserwowaną. Nordland z kolei był zbyt naćpany, aby pamiętać, co zrobił z obrazami, ale przypomina sobie, że ukradł je, „bo były bardzo piękne”.

KATARZYNA JAWORSKA

Jest arteterapeutką z praktyką kliniczną, instruktorką Akademii Terapii Ekspresyjnych i Technik Relaksacyjnych, instruktorką kundalini jogi, rekomendowaną nauczycielką Vedic Art – szwedzkiej ścieżki rozwoju osobistego wykorzystującej jako narzędzie malowanie intuicyjne. Pracuje także jako konsultantka I i II stopnia Metafizycznej Anatomii – metody terapeutycznej opartej na uwalnianiu traumy emocjonalnej. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, historię sztuki na UAM w Poznaniu i podyplomowe studia z arteterapii na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Od 2012 roku prowadzi zajęcia i sesje indywidualne, które za pomocą malowania intuicyjnego, pracy z ciałem, oddechem i głosem, pomagają uczestnikom pokonywać ograniczenia i otwierać się na ich własny potencjał.

PROWADZENIE

Paulina Pohl

Kulturoznawczyni, animatorka kultury, edukatorka filmowa, od lat współpracująca z Europejskim Centrum Solidarności, m.in. współtworzy ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL. Do niedawna wiceprezeska Fundacji Machina Zmian. Ambasadorka projektu „440 km po zmianę”, w którym – idąc 440 km brzegiem Bałtyku – uczestnicy wspierają kobiety z niepełnosprawnością ruchu i promują taką zmianę polskich plaż, aby były dostępne dla wszystkich. Absolwentka XIV edycji programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jedna z sygnatariuszek Gdańskiej Deklaracji Wolności i Solidarności, ratyfikowanej 4 czerwca 1989 roku. Założycielka Domu Filmowego w Gdyni – miejsca łączącego działalność filmową, edukacyjną i społeczną. Pasjonatka festiwali muzycznych i paranarciarstwa.

Zapisz się!