Pokaz filmu "Papusza" i spotkanie z reżyserką JOANNĄ KOS-KRAUZE.

01-09-2021, 18:00 sala „Warszawa”,
Gdyńskie Centrum Filmowe

„PAPUSZA” reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze

Oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany „Pieśni Papuszy”. Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety – Juliana Tuwima. „Gila” Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę. Historia Papuszy to autorski film historyczny. Obraz próbuje przybliżyć burzliwe życie poetki. Akcja rozpoczyna się w 1910 roku, a kończy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wymagało to od realizatorów nie tylko troski o realia kilku epok, ale też rekonstrukcji całego, nieistniejącego już świata polskich Cyganów – odtworzenia taborów, budowy wozów, drobiazgowego przygotowania scenografii i charakteryzacji. Aby uświadomić sobie, jak ogromna była to praca, wystarczy wspomnieć, że twórcy do realizacji filmu przygotowywali się ponad 5 lat.

 

JOANNA KOS-KRAUZE

Reżyser i scenarzystka, żona Krzysztofa Krauze z którym stworzyła jeden z najbardziej twórczych duetów w polskim kinie. Była pomysłodawcą, współscenarzystką i drugim reżyserem filmu „Mój Nikifor” (2004). W 2006 roku odebrała Złote Lwy na XXXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za „Plac Zbawiciela”. Pracowała również przy programach telewizyjnych i reklamowych oraz filmach dokumentalnych.

 

PROWADZENIE

Małgorzata Muraszko

Dziennikarka i redaktorka „Gazety Wyborczej Trójmiasto”, kulturoznawczyni. Specjalizuje się w tematyce kulturalnej, szczególnie bliskie są jej literatura, muzyka, film i sztuki wizualne. Drugim filarem jej działalności są kulinaria.

 

Zapisz się!