WARSZTAT TWORZENIA MAP MIEJSC SZCZEGÓLNYCH

18-08-2021, 12:00 Przystań Lipowa 15

z Anną Ratajczak-Krajką z Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, w nawiązaniu do filmu „Twarze, plaże„.

 

Każdy z nas ma własną definicję miejsca, które określa jako własne. Dom i jego najbliższa okolica, sąsiedzi, budynki, otaczająca przyroda to nasza przestrzeń życiowa, nasza „mała ojczyzna”. Gdy wszystko wokół jest znajome i bezpieczne, wiemy, że jesteśmy u siebie.

Podczas warsztatów inspirowanych filmem „Twarze, plaże” porozmawiamy o miejscach szczególnych – krainach naszego dzieciństwa. Pamięć o samodzielnie odkrywanych przestrzeniach pozwoli nam stworzyć nasze własne mapy miejsc magicznych. Podobnie jak twórcy filmu – francuska reżyserka i fotografka Agnès Varda i francuski fotograf i artysta JR wejdziemy w świat lokalności i jej mieszkańców, próbując zastanowić się, co dla nas jest najważniejsze w „naszych miejscach”.

 

ANNA RATAJCZAK-KRAJKA

Historyczka sztuki, kuratorka, badaczka, edukatorka kulturalna. Pracuje jako kustoszka muzealna w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Interesują ją kwestie związane z lokalnością, pamięcią i wpływem zmian klimatycznych na dziedzictwo kulturowe. Koordynatorka i kuratorka wielu projektów wystawienniczych, muzycznych, literackich, badawczych czy edukacyjnych. Współpracowała z Muzeum Emigracji w Gdyni oraz wieloma instytucjami w Polsce i zagranicą. Stypendystka Stypendium Kulturalnego Marszałka Województwa Pomorskiego (2018, 2019).

 

„TWARZE, PLAŻE” reż. Agnés Varda, JR

Agnès Varda, francuska fotografka i reżyserka filmowa, przedstawicielka francuskiej Nowej Fali, laureatka honorowego Oscara® za całokształt twórczości oraz honorowego Cezara, oraz znany francuski fotograf, uliczny artysta, graficiarz ukrywający się pod inicjałami JR. Ona ma prawie 90 lat, on 33. Ona pracowała z Jean-Lukiem Godardem, on tworzy gigantyczne murale w różnych miejscach na całym świecie. Łączy ich zamiłowanie do obrazów, a zwłaszcza kwestionowanie sposobu, w jaki są pokazywane. Varda wybrała kino, JR tworzenie fotograficznych galerii na wolnym powietrzu. Poznali się w 2015 roku i od razu postanowili nakręcić film we Francji, z dala od wielkich miast.

Udali się w podróż starą, przerobioną na gigantyczny jeżdżący aparat fotograficzny furgonetką, w środku której znajdowała się fotobudka, a także sprzęt pozwalający wywołać zrobione zdjęcia i wydrukować je w wielkim formacie. W ten sposób powstał dokumentalny film drogi – portret zanikających powoli francuskich peryferii, z dala od miejskiego zgiełku, które w wyniku rozwoju technologicznego stały się głęboką prowincją. Dziś we Francji węgiel nie jest już nikomu potrzebny, ale blisko kopalni nadal mieszkają ludzie i spotkać tam można postindustrialną architekturę.

Varda i JR odwiedzają małe społeczności, wioski i farmy od Aubin po Bonnieux i Pirou-Plage, odkrywając, że każdy człowiek ma inną, ale równie ciekawą, historię do opowiedzenia. Rejestrują m.in. opowieści ostatniego mieszkańca z szeregów chat górniczych, które mają zostać zniszczone, samotnego rolnika, czy listonosza, który jest nierozerwalnie związany z lokalną społecznością. Każde spotkanie staje się inspiracją do stworzenia wielkoformatowej fotografii lokalnej społeczności i pojedynczego człowieka. Zdjęcia, które powstają na oczach widzów filmu, są wypadkową miejsca, czasu i czyjejś indywidualnej historii. Obrazy, które wyłaniają się w wyniku tego arcyciekawego filmowego eksperymentu bywają piękne, wzruszające, zabawne, ale i budzące niepokój. I choć nie ma w tym filmie żadnej wzmianki o polityce, to przesłanie filmu jest głęboko polityczne.

Ta filmowa celebracja życia i przyjemności płynącej ze spotkania z drugim człowiekiem jest również dokumentacją wzajemnej przyjaźni dwojga bliskich sobie artystycznie i mentalnie osobowości, które dzielą co prawda pokolenia, ale łączą podobne poglądy i postawy wobec życia. Ten film to także radosne świętowanie czystej potrzeby tworzenia sztuki.

 

Zapisz się!