Pokaz filmu "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" i spotkanie z reżyserem JANUSZEM MAJEWSKIM.
Gdyńskie Centrum Filmowe
„EXCENTRYCY, CZYLI PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY”, reż. Janusz Majewski
„Excentrycy” to niezwykła historia jazzmana (Maciej Stuhr), który u schyłku lat 50-tych XX wieku powraca z Anglii do Polski. Wraz z grupą ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band. Gwiazdą zespołu zostaje Modesta (Natalia Rybicka), wspólnie odnoszą wielki sukces. Muzyk szybko traci głowę dla uwodzicielskiej i tajemniczej femme fatale. Wkrótce zaczyna ich łączyć gorący romans. Jako „Król i Królowa swingu” ruszają w trasę koncertową po Polsce, a ich życie zaczyna przypominać hollywoodzki film. Czy uczucie okaże się prawdziwe?
JANUSZ MAJEWSKI
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1955 r.) i Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1960 r.). Zaczynał jako autor scenografii filmowych. W 1961 roku zrobił swój pierwszy zawodowy film dokumentalny „Zabawa„. W kolejnych latach zrealizował kilkanaście filmów krótkometrażowych różnych gatunków. Wiele z nich zostało nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach („Album Fleischera„, Golden Gate na festiwalu w San Francisco za najlepszy film o wojnie, „Pojedynek” na festiwalach w Buffalo, Vancouver, Cork, Montrealu, Edynburgu). W filmie fabularnym zadebiutował „Sublokatorem„. Od tamtej pory wyreżyserował ponad 30 filmów fabularnych, m.in. „Czarną suknię” (z Idą Kamińską i Aleksandrą Śląską, nagrodzony w Pradze za reżyserię), „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha„, „Zazdrość i medycynę„, „Zaklęte rewiry„, „Sprawę Gorgonowej„, „Lekcję martwego języka„, „C.K. Dezerterów„, „Złoto dezerterów„. Autor scenariuszy do swoich filmów. Realizował także filmy telewizyjne, seriale i spektakle Teatru TV. Nagradzany na festiwalach filmowych m.in. za „Sublokatora„, „Zaklęte rewiry„, „C.K. Dezerterów” i „Złoto dezerterów„. w 1987 roku został profesorem nadzwyczajny sztuki filmowej. W latach był 1983 – 1990 prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 1987 -1991 członkiem Komitetu Kinematografii.
PROWADZENIE
Krystyna Weiher-Sitkiewicz
Animatorka kultury, moderatorka spotkań, antropolożka, edukatorka filmowa i kuratorka wystaw. Z wykształcenia filmoznawczyni, etnolożka i polonistka. Stale współpracuje z Uniwersytetem Gdańskim, Gdyńskim Centrum Filmowym, Against Gravity, Europejskim Centrum Solidarności oraz innymi instytucjami w Polsce i za granicą. Realizatorka wielu projektów badawczych, naukowych, artystycznych, kulturalnych, literackich oraz edukacyjnych. Obecnie adiunktka muzealna w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zapisz się!
- internetowo za pomocą formularza: [KLIKNIJ]
- e-mailem: info@fundacjafilmowa.pl
- telefonicznie: tel. 665 119 114 (pon.-pt., godz. 10-16)