powrót

Bezpłatne filmowe lekcje online

Zapraszamy młodzież ze szkół średnich do uczestnictwa w czterech bezpłatnych zdalnych wykładach, które poprowadzą edukatorka, krytyczka filmowa i popkulturowa Kaja Klimek oraz Krystyna Weiher-Sitkiewicz – edukatorka filmowa, animatorka kultury i kuratorka wystaw.

1 czerwca 2021, godz. 10:00

Złe filmy – po co je oglądamy i co nam dają?

Prowadząca: Kaja Klimek

Projekcja: Tarantino. Bękart kina, reż. Tara Wood

Oglądamy filmy dobre, złe, brzydkie, ładne… Ważne, że na nas działają, że przyciągają do siebie. Mają w sobie to coś, stają się kultowe i tworzą wokół siebie fanowską społeczność. Kiedy są dobre – nikt się nie dziwi, ale na czym polega fenomen filmów i seriali „tak złych, że aż dobrych”? Co oglądamy w ukryciu? Co to znaczy, że film jest dobry? Co to znaczy, że aktor świetnie gra? Porozmawiamy o tym, jak filmy, które mają mało „gwiazdek” zmieniają życie i stają się legendą.

8 czerwca 2021, godz. 10:00

Cena lajków.

Prowadząca: Krystyna Weiher-Sitkiewicz

Projekcja: Influencer. W pogoni za lajkami, reż. Liza Mandelup

Bogactwo, sława i nieustannie spływające lajki – brzmi jak spełnienie marzeń? Nic bardziej mylnego! Cenę, jaką ponosi szesnastoletni Austyn, jest naprawdę wysoka. Amerykanin na własnej skórze doświadcza, że influenser to nie tylko zawód czy styl życia. To trybik w machinie wielkich agencji, które zarabiają pieniądze na ludzkim wizerunku. Historia prawdziwa.

10 czerwca 2021, godz. 10:00

Ciałopozytywność – czy kino może zmienić rzeczywistość?

Prowadząca: Krystyna Weiher-Sitkiewicz

Projekcja: Grubaski na front, reż. Louise Unmack Kjeldsen, Louise Detlefsen

Aby pokochać innych, najpierw musisz pokochać siebie” – mówi jedna z bohaterek filmu Grubaski na front. Ale jak pokochać siebie w ponad stukilogramowym ciele? Młode, silne i pewne siebie dziewczęta podbijają instagram, łamiąc przy tym tabu grubości. I choć jest ich niewiele, zmieniają świat! Podczas naszego spotkania porozmawiamy o ruchu ciałopozytywności, ciałoneutralności i o tym, jak – i czy w ogóle – kino w pływa na rzeczywistość.

15 czerwca 2021, godz. 10:00

Kino gatunkowe jako układanka – jak twórcy bawią się gatunkami filmowymi?

Prowadząca: Kaja Klimek

Projekcja: Czyściciele internetu, reż. Mortiz Riesewieck, Hans Block

Jedni kochają komedie, inni horrory, ktoś nie znosi science-fiction, a ktoś inny ogląda tylko westerny. Jak tworzy się takie kino, jakie elementy muszą się znaleźć na ekranie, żebyśmy mogli stwierdzić z jakim gatunkiem filmowym mamy do czynienia? I czy dzisiaj to w ogóle dla nas ważne? Po co nam, widzkom i widzom, gatunek filmowy? Twórcy żonglują schematami i kodami gatunkowymi, więc my też możemy zagrać w gatunki.

Uczestnikom, na co najmniej dwa dni przed warsztatami zostanie wysłany e-bilet umożliwiający obejrzenie filmu nawiązującego do wybranego tematu zajęć. Projekcja filmowa nie wlicza się w czas trwania wykładu.

Uwaga, na udział w spotkaniu można zgłaszać się indywidualnie bądź grupowo. Liczba uczestników jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia całej klasy dokonuje nauczyciel. Aby zapisać się na zajęcia, należy wypełnić formularz on-line dostępny TUTAJ.

REGULAMIN ( kliknij )

Zachęcamy do śledzenia naszego Facebooka oraz naszej strony internetowej i zapisania się do newslettera.

Projekt „Filmowe myśli. Kino lekcje” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Gdynia.