powrót

Projekt „50 na 50”

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – najważniejsze wydarzenie w kraju poświęcone rodzimej kinematografii – obchodzi w 2025 roku 50. urodziny. To doskonały moment, aby popatrzeć wstecz, przypomnieć przełomowe wydarzenia i historyczne chwile, zastanowić się nad duszą i charakterem tej imprezy. Ścieżek opowiadania o festiwalu i przywoływania ważnych momentów jest wiele – różnych, barwnych, wyrazistych. Projekt „50 na 50”, którego organizatorem jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent FPFF, to całoroczne ogólnopolskie wydarzenie, które pozwoli nam część z tych opowieści wspólnie przedstawić.

W ramach projektu „50 na 50” w 34 miastach, m.in. Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Sejnach, Hrubieszowie, Bolesławcu, Lubomierzu, odbędą się przeglądy filmów z dotychczasowego repertuaru Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W ten sposób jubileusz najważniejszego filmowego wydarzenia w kraju świętować będzie aż 57 instytucji. Każda z nich zorganizuje u siebie przegląd filmów skupiających się wokół wybranego fragmentu historii FPFF. Pokazom filmów będą towarzyszyć spotkania z zaproszonymi gośćmi, którzy opowiedzą o prezentowanych filmach i podzielą się festiwalowymi wspomnieniami.

Uczestnicy poszczególnych wydarzeń będą mogli poznać festiwal z wielu perspektyw, m.in. przez pryzmat filmów wyreżyserowanych przez absolwentów wybranych szkół filmowych czy z udziałem wybitnych filmowców, takich jak Jerzy Stuhr, Janusz Zaorski, Marek Koterski czy Daniel Olbrychski. Wybrzmi też siła kobiet. Niektóre z wydarzeń skupią się wokół kina gatunkowego czy filmów dla młodych widzów, inne zaś będą dotyczyć przełomowych wydarzeń, takich jak pierwsze festiwale organizowane w Gdańsku, nagrodzenie „Człowieka z marmuru” symboliczną cegłą czy pandemiczna 45. edycja zorganizowana w całości online. Wśród poruszanych tematów pojawią się również bunt, kwestie różnorodności, inności i dialogu. Oraz festiwalowe nagrody – zdobywcy Złotych Lwów czy statuetki Don Kichota.

Wydarzenia z cyklu „50 na 50” będą odbywać się od marca do grudnia 2025 roku. Projekt zagości zarówno w kinach studyjnych, plenerowych, jak i DKF-ach. Swoje przeglądy zorganizują domy i ośrodki kultury oraz biblioteki i mediateki. Z oferty skorzystają także studenci uniwersytetów i szkół filmowych. 50-lecie FPFF będą ponadto świętować inne festiwale, m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu, Kino na Granicy, Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu czy Bana Film Festiwal w Pleszewie.

Szczegółowy harmonogram wraz z listą lokalizacji wszystkich wydarzeń projektu „50 na 50” jest dostępny na stronie https://festiwalgdynia.pl/50-na-50/.

Organizatorem „50 na 50” jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Partnerami projektu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizja Polska.

Ogólnopolskimi patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Kino Polska, Magazyn Filmowy SFP, Interia, Filmweb, Miesięcznik KINO.

Autorką identyfikacji graficznej projektu „50 na 50” jest Ola Jasionowska.