Przegląd Albatrosy 2021

Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich ALBATROSY to projekt skierowany do uczniów szkół średnich zainteresowanych tworzeniem filmów.

Albatrosy organizowane są od 2008 roku – początkowo jako wewnątrzszkolny przegląd przez III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, a od 2010 roku na ogólnopolską skalę przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni.

Uczniowie, biorący udziału w projekcie, mają za zadanie – samodzielnie bądź pod okiem nauczyciela – nakręcenie, zmontowanie oraz postprodukcję filmu, na wybrany przez siebie temat i w wybranym przez siebie gatunku (fabuła, dokument, animacja).

Wszystkie filmy, spełniające warunki regulaminu, są oceniane przez profesjonalne Jury. Pula wszystkich nagród sięga 7000 zł!

Zgłoszone filmy

Co widzisz? reż. Marek Ścibior
Człowiek rozsądny reż. Szymon Pawletko
Egzekucja pamięci reż. Gabi Bania
Forma relaksacji, reż. Gracjan Jeschke
Kher/Dom, reż. Kalina Gawrysiak
Łukasz, reż. Maja Górska
Nasz nietypowy letni dzień, reż. Oskar Sawicki
Nie uciekaj, reż. Urszula Taraszka
Nocna zmiana, reż. Miłosz Karski
Oddech, reż. Marcel Pawluk
OIO, reż. Anna Walczak
PUK.PUK, reż. Miłosz Karski
Społeczność, reż. Wiktoria Krzemińska
Sprzątacz, reż. Miłosz Karski
Upiór, reż. Gabi Bania
Жыве Беларусь - Niech żyje Białoruś, reż. Gracjan Jeschke
Gala rozdania nagród. XIII Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich ALBATROSY

Laureaci

Już za nami emocje związane z rozdaniem nagród tegorocznego XIII Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich ALBATROSY.
Przedstawiamy oficjalny werdykt Jury:
Jury Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy 2020 w składzie:

• Jerzy Rados – Przewodniczący
  • Elżbieta Benkowska
  • Urszula Morga
  • Sławomir Witek

przyznało następujące nagrody:

1. Albatros 2020 za najlepszy krótki film fabularny otrzymuje reżyserka filmu „Kher/ Dom” Kalina Gawrysiak z V Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze
  2. Albatros 2020 za najlepszy krótki film dokumentalny otrzymują ex eqo: reżyser filmu „Co widzisz?” Marek Ścibior z Ogólnokształcącego Liceum Jezuitów w Gdyni i reżyserka filmu „Łukasz” Maja Górska z Zespołu Szkół nr 8 z Bydgoszczy
  3. Albatros 2020 za najlepszą krótką formę filmową otrzymuje reżyserka filmu „Upiór” i „Egzekucja pamięci” Gabi Bania z Liceum Filmowego w Warszawie.
  4. Nagroda Specjalna Jury dla reżysera filmu „Puk Puk”, „Nocna Zmiana” i „Sprzątacz” Miłosza Karskiego z 99. Liceum Ogólnokształcącego w
    Warszawie za niezwykle sprawne mierzenie się z kinem gatunkowym.

Wyróżnienia:

1. Dla Szymona Pawletko z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni za film „Człowiek rozsądny”.
  2. Dla Oskara Sawickiego z Liceum Filmowego w Warszawie za film „Nasz nietypowy letni dzień”
  3. Dla Marcela Pawluka z I Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie za rolę w filmie „Oddech”, którego był reżyserem i scenarzystą.
  4. Dla Gracjana Jeschke z I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku za filmy „Жыве Беларусь – Niech żyje Białoruś” i „Forma relaksacji”.
  5. Dla Marka Ścibiora z Ogólnokształcącego Liceum Jezuitów za zdjęcia do filmu „Co widzisz?”
  6. Dla Wiktorii Krzemińskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9 w Gdańsku za film „Społeczność”
  7. Dla Urszuli Taraszki z Liceum Plastycznego w Poznaniu za film „Nie uciekaj”.
  8. Dla Anny Walczak z Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Łodzi za film „OIO”.

Gratulujemy wszystkim finalistom, dziękujemy za udział w projekcie wszystkim uczniom i ich nauczycielom. Cieszymy się, że mimo czasów pandemii realizowaliście Wasze pasje i
kręciliście filmy. Widzimy, że bacznie obserwujecie świat, że porusza Was obecna sytuacja, że chcecie się podzielić z widzem Waszymi zainteresowaniami, radościami, ale też lękami.
Dziękujemy Wam za tę odwagę i otwartość.

Gratulujemy Wam pomysłów i zaangażowania oraz zapraszamy do zgłaszania filmów w przyszłym roku. Szykujemy dla Was wiele niespodzianek!

Kontakt

Projekt XIV Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich ALBATROSY jest dofinansowany ze środków Miasta Gdyni i Fundacji PZU.