Filmowe Myśli. Kino lekcje

„Filmowe myśli. Kino lekcje” powracają! W programie trzeciej edycji wyjątkowego projektu, skierowanego do młodzieży licealnej i jej nauczycieli, znajdą się webiniaria, filmowe lekcje, spotkania z twórcami oraz projekcje filmów w reżyserii „mistrzów kina”.

„Filmowe myśli. Kino lekcje” to projekt edukacyjny, skierowany do młodzieży ze szkół średnich pasjonującej się kinematografią oraz ich nauczycieli i edukatorów zainteresowanych edukacją filmową. Inicjatywa, realizowana przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni od 2021 roku, ma na celu rozwijanie u młodzieży wiedzy o filmie i nowych mediach – dziedzin, o których niewiele mogą dowiedzieć się na lekcjach w ramach podstawy programowej. Poprzez poznanie kulis produkcji filmowych, analizę filmów i rozmowy z ich autorami chcemy pobudzić kreatywność młodzieży i zachęcić ich do działań twórczych, a nauczycieli – zainspirować do wykorzystania filmu jako wartościowego tekstu kultury podczas lekcji w szkole.

Trzecią edycję projektu zainauguruje cykl bezpłatnych webinariów dla nauczycieli, poświęcony edukacji filmowej i filmoterapii. Wirtualne wykłady przyjmą formułę spotkań z ekspertami, które poprowadzi Paulina Pohl – edukatorka filmowa i kulturoznawczyni z Domu Filmowego.

Terminy i tematy webinariów:

  • 13 kwietnia, godz. 17:00 – „Wszystko, wszędzie, naraz. Nowe technologie w pracy z młodzieżą”
  • 20 kwietnia, godz. 17:00 – „Buntownicy z wyboru. Jak rozmawiać z młodzieżą o kinie”
  • 8 maja, godz. 17:00 – „Poradnik pozytywnego myślenia, czyli o terapeutycznej sile kina”
  • 29 maja, godz. 17:00 – „Stowarzyszenie wytrwałych nauczycieli, czyli jak pogodzić kino z podstawą programową”

Na webinaria obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny pod linkiem: https://forms.gle/PNt7UksYR6kiuDpY9

Spotkania będą odbywać się na platformie ZOOM. Link do spotkania każdorazowo zostanie wysłany na adres mailowy, podany w formularzu zapisów.

Webinaria zostały objęte Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Kolejne etapy trzeciej edycji projektu „Filmowe myśli. Kino lekcje” już wkrótce! W wakacje zaprosimy młodzież na projekcje najgłośniejszych filmów 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i spotkania z ich twórcami, które poprowadzi Tomasz Kolankiewicz. Jesienią wszystkie zainteresowane klasy licealne będą mogły wziąć udział w „Filmowe myśli. Mistrzowie kina”, w ramach których zaprezentujemy filmy autorstwa najbardziej uznanych reżyserów w historii kina, a prelekcje o nich wygłosi dr Piotr Kurpiewski. Więcej szczegółów niedługo!

***

Projekt „Filmowe myśli. Kino lekcje” dofinansowano ze środków Fundacji PZU oraz Miasta Gdynia.