powrót

Filmowe myśli 2021

Pierwsza edycja „Filmowych myśli. Kino lekcji” została zrealizowana w 2021 roku. W związku z ograniczeniami związanymi z pandemią wirusa SARS-CoV-2, projekt został przeprowadzony w hybrydowej formule. „Filmowe myśli. Webinaria dla nauczycieli” oraz „Filmowe myśli. Kino lekcje” odbyły się w formie online. Stacjonarnie, jesienią 2021 roku, zrealizowano trzeci etap projektu – „Filmowe myśli. Mistrzowie kina”.

Podczas pierwszej edycji projektu odbyło się łącznie 28 wydarzeń – webinariów, warsztatów i projekcji filmowych – w których wzięły udział 874 osoby.


Filmowe myśli. Webinaria dla nauczycieli

W ramach pierwszej edycji „Filmowych myśli. Kino lekcji” odbyły się trzy webinaria dla nauczycieli, które poprowadziła Paulina Pohl – kulturoznawczyni i edukatorka filmowa z Domu Filmowego.

Spotkania skupiły się na wykorzystaniu filmu i narzędzi okołofilmowych podczas pracy z młodzieżą oraz na sile filmoterapii i psychologicznych aspektach edukacji filmowej. Podczas webinariów uczestnicy mieli okazję obejrzeć trzy filmy, nawiązujące tematycznie do zajęć: „Influencer. W pogoni za lajkami”, „Antropocen. Epoka człowieka” oraz „Jutro albo pojutrze”.

Webinaria dla nauczycieli zostały objęte Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Robimy film! O praktycznym aspekcie realizacji filmu w pracy z uczniami.
Chwytanie rzeczywistości, czyli jak wykorzystać potencjał edukacyjny kina dokumentalnego.
Filmoterapia. Psychologiczne aspekty edukacji filmowej.

Filmowe myśli. Kino lekcje

„Filmowe myśli. Kino lekcje” zostały zrealizowane latem i jesienią 2021 roku. Objęły realizację ośmiu lekcji filmowych w trybie online, które zdalnie poprowadzili uznani polscy filmoznawcy – Błażej Hrapkowicz, Kaja Klimek i Krystyna Weiher-Sitkiewicz. Prowadzący łączyli się na spotkania z klasami w czasie trwania zajęć w szkole. Przed każdym warsztatem uczestnicy mieli możliwość obejrzeć filmy nawiązujące do wybranego tematu zajęć.

Złe filmy - po co je oglądamy i co nam dają?
Cena lajków.
Ciałopozytywność – czy kino może zmienić rzeczywistość?
Kino gatunkowe jako układanka - jak twórcy bawią się gatunkami filmowymi?
Appki, internet i krytyka filmowa – czy każdy może być krytykiem? (warsztat krytyki filmowej z wykorzystaniem telefonów)
Kino kobiet – czy film ma płeć?
Czy reżyser może być filozofem? Spotkanie wokół rozważań Wernera Herzoga.
Obraz wart tysiąca słów. Sztuka filmowego opowiadania na przykładzie kina Stevena Spielberga.

Filmowe myśli. Mistrzowie kina

Trzeci etap „Filmowych myśli. Kino lekcji” został zrealizowany stacjonarnie, w Gdyńskim Centrum Filmowym. W ramach „Filmowych myśli. Mistrzów kina” klasy licealne z Trójmiasta wzięły udział w projekcjach filmów najwybitniejszych polskich reżyserów: „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, „Dreszczy” Wojciecha Marczewskiego oraz „Pociągu” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

Po każdym seansie prelekcję o wybranym reżyserze i jego dorobku filmowym wygłosił filmoznawca, dr Piotr Kurpiewski. Podczas spotkania młodzież – wspólnie z prowadzącym – dokonywała również analizy obejrzanego filmu.

"Rękopis znaleziony w Saragossie", reż. Wojciech Jerzy Has (1965)
"Dreszcze", reż. Wojciech Marczewski (1981)
"Pociąg", reż. Jerzy Kawalerowicz (1959)

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz ze środków Miasta Gdynia.