Filmowe myśli. Kino lekcje 2023

Nie siedźcie w szkolnych ławkach, chodźcie z klasą do kina! Przed nami filmowa jesień z mistrzami kina w ramach projektu „Filmowe myśli. Kino lekcje”.
Zapraszamy młodzież z klas ponadpodstawowych i nauczycieli z Trójmiasta do udziału w cyklu czterech warsztatów „Filmowe myśli. Mistrzowie kina”, które odbędą się w salach kinowych Gdyńskiego Centrum Filmowego.
Podczas każdego spotkania młodzież będzie mieć okazję poznać twórczość najwybitniejszych twórców filmowych z Polski i ze świata. Pokazom ich filmów będą towarzyszyły prelekcje filmoznawcze prezentujące postacie reżyserów i reżyserek, ich dorobek artystyczny i cechy twórczości. Po seansach odbędą się rozmowy z widzami poświęcone możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym.
Prelekcje oraz rozmowy po filmach poprowadzi dr Piotr Kurpiewski – kierownik Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym UG, zajmujący się naukowo historią polskiej kinematografii ze szczególnym uwzględnieniem czasów PRL. Jest autorem kilkudziesięciu tekstów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii filmu, wykładowcą Akademii Polskiego Filmu oraz stałym współpracownikiem Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.
Zapisy: i.szamalek@festiwalgdynia.pl
Do udziału w spotkaniach można zgłaszać się indywidualnie bądź grupowo. Zgłoszenia całej klasy dokonuje nauczyciel. Czas trwania każdego ze spotkań uzależniony jest od czasu projekcji filmu. Część prelekcyjna potrwa maksymalnie godzinę zegarową.
Cena biletu: 16 zł (opiekunowie grup uczestniczą bezpłatnie)
Terminy pokazów:
- 10 października 2023, godz. 10:00 – „Głowa do wycierania” (1977), reż. David Lynch
Bohater filmu – Henry Spencer (Jack Nance) jest drukarzem w fabryce La Pella, mieszka w nędznej dzielnicy, gdzie po zmroku zamiera życie. Nocami nawiedzają go koszmarne sny – wizje, które nasilają się po narodzinach dziecka-potworka.
W filmie – debiucie fabularnym reżysera – wyraźnie zaznaczają się fobie i obsesje, które dominować będą w jego następnych utworach – lęk przed prokreacją, fascynacja cielesnością, epatowanie szpetotą. Jest to film, który nie daje się jednoznacznie zinterpretować, a jego przejmujące, mroczne obrazy budzą skrajne emocje.
- 24 października 2023, godz. 10:00 – „Gorączka złota” (1925), reż. Charlie Chaplin
Film Chaplina olśniewa głębią humanistycznego przesłania i pełen jest niezwykłych pomysłów inscenizacyjnych.
Akcja filmu toczy się pod koniec XIX wieku na Alasce ogarniętej gorączką poszukiwania złota. Podczas śnieżnej nawałnicy główny bohater, Charlie – włóczęga, znajduje schronienie w przypadkowo napotkanej chacie, zamieszkiwanej przez przestępcę – Czarnego Larsona. Do chaty na pustkowiu trafia także inny poszukiwacz – Wielki Jim. Panuje głód, któremu Charlie próbuje zaradzić przygotowując najsłynniejszą w historii kina zupę z buta.
- 7 listopada, godz. 10:00 – „Matka Joanna od aniołów” (1961), reż. Jerzy Kawalerowicz
Scenariusz tego filmu powstał na motywach znanego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza.
Akcja utworu literackiego i filmu toczy się w XVIII wieku na Smoleńszczyźnie w położonym na odludziu klasztorze. Miejscowe zakonnice, wraz z ich przeoryszą Joanną opętał diabeł. Z pomocą zgromadzeniu przybywa młody egzorcysta – ksiądz Suryn. Jego zabiegi, modlitwa i umartwienia okazują się jednak bezowocne. Co więcej, kapłanowi zaczyna się udzielać atmosfera dziwnego niepokoju, panująca w klasztorze. Coraz częściej przeżywa duchowe rozterki, coraz częściej czuje się zagubiony. Nie zdaje sobie sprawy, że u źródła jego problemów tkwi jak najbardziej świecka miłość do matki Joanny. To ona popycha Suryna do dramatycznego kroku. Ksiądz postanawia uleczyć ukochaną kobietę nawet za cenę grzechu śmiertelnego… Rabin, u którego szuka pomocy, wyjawia mu prawdę: „Miłość jest na dnie wszystkiego”. Do ludzkiej, ziemskiej miłości nie chcą jednak, nie mogą, czy też nie są w stanie się przyznać ani ksiądz Suryn, ani Matka Joanna od Aniołów.
- 21 listopada, godz. 10:00 – „Kobieta samotna” (1981), reż. Agnieszka Holland
Irena, tytułowa kobieta samotna, jest niemłodą już listonoszką pracującą w jednej z dzielnic Wrocławia. Boryka się z tak wieloma przeciwnościami losu, iż wydaje się, że jest to ciężar nie do udźwignięcia przez jedną osobę – tragiczne warunki mieszkaniowe, nieludzki sąsiad pijak, który chce zająć jej mieszkanie, mordercze dojazdy do pracy i świadomość, że pozostawia w domu na cały dzień małego synka. W pracy sytuacja nie jest wcale lepsza – bezduszny szef i koleżanki, które chcą przejąć jej atrakcyjny rejon doręczycielski. Spadek po ciotce, na który Irena bardzo liczyła, trafia w ręce sąsiadek zmarłej. Ale najgorsza jest samotność, na którą jest skazana jako kobieta wychowująca nieślubne dziecko. W pewnym momencie między nią a kalekim rencistą rodzi się powoli uczucie. Oboje są życiowymi rozbitkami, ofiarami społecznej znieczulicy, rozpaczliwie pragnącymi odrobiny miłości
Pokazy i spotkania są organizowane w ramach projektu „Filmowe myśli. Kino lekcje”, realizowanego przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni. Inicjatywa, skierowana do młodzieży ze szkół średnich pasjonującej się kinematografią oraz nauczycieli i edukatorów zainteresowanych edukacją filmową, ma na celu rozwijanie u młodzieży wiedzy o filmie i nowych mediach – dziedzin, o których niewiele mogą dowiedzieć się na lekcjach w ramach podstawy programowej.
Tegoroczną edycję projektu zainaugurował cykl webinariów dla nauczycieli. Z kolei latem uczestnicy „Filmowych myśli. Kino lekcje” mieli okazję obejrzeć najgłośniejsze filmy z 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i spotkać się z ich twórcami.
Filmowe myśli. Kino lekcje
Latem 2023 roku, w ramach wakacyjnej odsłony projektu „Filmowych myśli. Kino lekcje”, w salach kinowych Gdyńskiego Centrum Filmowego zostały zorganizowane pokazy najgłośniejszych filmów 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Seanse uświetniły spotkaniami z twórcami, które poprowadził Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny FPFF w latach 2020-2022.
W lipcu i sierpniu ponad 200 widzów uczestniczyło w pokazach filmów „Roving woman”, „Pamfir” (sekcja Polonica 47.FPFF), „Strzępy” i „Silent Twins” (Konkurs Główny 47.FPFF), po których odbyły się spotkania z Leną Górą – aktorką, producentką i współscenarzystką „Roving woman”, Nikodemem Chabiorem – montażystą filmu „Pamfir”, Beatą Dzianowicz – reżyserką i scenarzystką „Strzępów” oraz Zuzanną Wrońską i Michałem Macukiem – autorami muzyki do „Silent Twins”, laureata Złotych Lwów 47. FPFF.
Filmowe myśli. Webinaria dla nauczycieli
Trzecią edycję projektu zainaugurował cykl czterech bezpłatnych webinariów dla nauczycieli, poświęcony nowym technologiom, edukacji filmowej i filmoterapii. Wirtualne wykłady, zrealizowane w kwietniu i maju 2023 roku, przyjęły formułę spotkań z ekspertami, które poprowadziła Paulina Pohl – edukatorka filmowa i kulturoznawczyni z Domu Filmowego. Wśród zaproszonych na webinaria gości znaleźli się dr Karol Jachymek, Anna Stadnik-Wójtowicz, Martyna Harland oraz Anna Równy.
Webinaria zostały objęte Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Projekt „Filmowe myśli. Kino lekcje” dofinansowano ze środków Fundacji PZU oraz Miasta Gdynia.

