Filmowe Myśli. Kino lekcje

Czy reżyser może być filozofem? Spotkanie wokół rozważań Wernera Herzoga.

18-10-2021, 10:00 Nomada. Na tropie Bruce’a Chatwina reż. Werner Herzog

Zanim ktokolwiek ucieknie z krzykiem na dźwięk słowa „filozofia”, uściślijmy, że nie chodzi o wielkie tomiska pisane nieprzyswajalnym językiem, tylko wykorzystywanie kina do zadawania trudnych pytań i poznawania świata. Być może nikt nie robi tego lepiej niż Werner Herzog w swoich fascynujących dokumentach, gdzie kamera służy jako narzędzie eksploracji, a głos reżysera prowadzi nas przez meandry (wszech)świata.

Błażej Hrapkowicz

Prezenter telewizyjny i radiowy, krytyk filmowy, konferansjer. Gospodarz programu “Kino Mówi” w Ale kino+. Prowadzi audycję “Hrapkowidz” w radiowej Czwórce. Dyrektor programowy Stowarzyszenia FILMFORUM. Dyrektor festiwalu CINEMAFORUM w Warszawie. Współpracuje ze stacją Canal+ i wieloma festiwalami filmowymi. Współautor książek poświęconych twórczości Terry’ego Gilliama, Davida Cronenberga, Davida Lyncha i Kazimierza Kutza, a także anglojęzycznej publikacji dotyczącej kina Europy Środkowo-Wschodniej (“Eastern Promises”). Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) i Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureat Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka. Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.