Filmowe Myśli. Mistrzowie kina

18-11-2021, 10:00 Dreszcze reż. Wojciech Marczewski (1981) 

Dreszcze (1981) powstały w szczególnym momencie historii polskiej kinematografii, w okresie tzw. „karnawału Solidarności”, gdy nie działała cenzura w Polsce Ludowej. Film Wojciecha Marczewskiego poświęcony jest problemom dojrzewania nastolatka w szczególnych warunkach. Dreszcze są bardzo sugestywną esencją wyobrażeń o atmosferze życia młodzieży okresu stalinowskiego. Skupiają się na momencie załamania ideałów pokolenia Związku Młodzieży Polskiej, stawiając pytanie o dalszy los umysłów zwichniętych przez demagogię.

Uczniowie wraz z dr Kurpiewskim na warsztat wezmą motyw inicjacji głównego bohatera produkcji, filmowy obraz stalinizmu oraz zależność między młodzieżą a zabiegami socjotechnicznymi wykorzystywanymi przez przedstawicieli systemu totalitarnego.

Źródła:

 


Prowadzący

dr Piotr Kurpiewski

Kierownik Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Autor Historii na ekranie Polski Ludowej (2017), monografii powojennego polskiego kina historycznego. Od 2007 roku naukowo zajmuje się historią polskiej kinematografii ze szczególnym uwzględnieniem czasów PRL. Autor kilkudziesięciu tekstów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii filmu, zafascynowany twórczością Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Smarzowskiego, wykładowca Akademii Polskiego Filmu, stały współpracownik Nowych Horyzontów Edukacji Filmowe.