GDYŃSKIE MUZEUM MOTORYZACJI
(Gdynia Chylonia)
Zwiedzanie z przewodnikiem.
Niewiele jest w Polsce miejsc tak bardzo nadających się do pokazania historii motoryzacji, jak Gdynia. U progu lat 20. ubiegłego wieku, gdy z taśm fabryki w Detroit masowo zjeżdżały czarne Fordy T, do małej wioski nad Bałtykiem zaczęli masowo przybywać śmiałkowie poszukujący lepszego życia. Rybacka osada w błyskawicznym tempie zmieniła się w wielkie miasto i port – polskie okno na świat, z modernistycznymi budynkami i szerokimi arteriami, pełnymi nowoczesnych limuzyn, autobusów i wszędobylskich taksówek. To przy tutejszych nabrzeżach przeładowywano transporty nowych samochodów z całego świata przed wysłaniem ich dalej w Polskę.
Już w 1926 roku uruchomiono w Gdyni pierwszą stację benzynową. Jak grzyby po deszczu powstawały też salony samochodowe – Mercedesa, Fiata czy Chevroleta. To w Gdyni siedzibę miało przedstawicielstwo Forda na Polskę. Przed wojną w mieście zarejestrowanych było ponad sto taksówek, a na 10 tysięcy mieszkańców przypadało więcej samochodów niż w Warszawie. Skwer Kościuszki już w latach 30. był areną rajdów samochodowych, które organizowano także w okresie PRL-u. Eliminacyjny wyścig samochodowych Mistrzostw Polski w 1957 roku obserwowało ponad 40 tysięcy osób. Nie ma się zatem co dziwić, że wobec tak bogatych tradycji, Muzeum Motoryzacji funkcjonuje właśnie w Gdyni.
Na niewielkiej przestrzeni Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji odwiedzający odnajdą autentycznego ducha motoryzacji XX wieku. Imponująca kolekcja zabytkowych samochodów i motocykli zawiera, między innymi, takie perły jak:
- Ford T – pierwszy taśmowo produkowany samochód osobowy,
- Buick Master Six – w którym wszystkie części, a nawet powietrze w oponach, jest oryginalne,
- Buick Deluxe – którego opancerzoną wersją jeździł sam Al Capone,
- Harley Davidson 42 WLA – najbardziej znany motocykl wojskowy w historii.
Oprócz samochodów i motocykli, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji posiada też bogate archiwum dokumentów – schematy silników, zdjęcia z najsłynniejszych rajdów, stare mapy samochodowe – które można oglądać na antresoli, w gustownie urządzonej kawiarence z epoki. Warto też zwrócić uwagę na dekorację hali ekspozycyjnej. Scenerię stylizowanej na lata 20. brukowanej uliczki dopełniają fasady domów i kamienic, których drzwi, okna, szyldy i zdobienia są oryginalne – pochodzą z budynków, które w rzeczywistości stały w międzywojennej Gdyni i Gdańsku. Z należytą pieczołowitością odwzorowano też kolory elewacji. Panadto przy Muzeum działa Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Zabytkowych , które dzięki dotacji z konkursu grantowego organizowanego przez Wydział Kultury Miasta Gdynii , w 2018 prowadziło poraz kolejny program Renault NN – historia miasta, historia motoryzacji.
Zapisz się!
- internetowo za pomocą formularza: [KLIKNIJ]
- e-mailem: info@fundacjafilmowa.pl
- telefonicznie: tel. 665 119 114 (pon.-pt., godz. 10-16)