Filmowe Myśli. Kino lekcje

Obraz wart tysiąca słów. Sztuka filmowego opowiadania.

21-10-2021, 10:00 Niemiłość, reż. Andriej Zwiagincew

Z filmów zapamiętujemy często błyskotliwe riposty, zabawne dowcipy, wyraziste rozmowy. Dialog jest oczywiście wartościowym i pełnoprawnym elementem kina, ale język X Muzy to przede wszystkim obraz. Filmowcy, podobnie jak pisarze, opowiadają historie, ale najwybitniejsi spośród nich potrafią przekazać wszystko, co istotne, bez pomocy słów. Należy do nich Steven Spielberg, którego dzieła to klasyka współczesnego kina i popkultury, a jednocześnie przykład narracyjnego geniuszu, biegłości w filmowym opowiadaniu na miarę największych literackich mistrzów. To twórczość popularna i wirtuozerska zarazem, dzięki której łatwo zrozumieć potęgę obrazu.

Błażej Hrapkowicz

Prezenter telewizyjny i radiowy, krytyk filmowy, konferansjer. Gospodarz programu “Kino Mówi” w Ale kino+. Prowadzi audycję “Hrapkowidz” w radiowej Czwórce. Dyrektor programowy Stowarzyszenia FILMFORUM. Dyrektor festiwalu CINEMAFORUM w Warszawie. Współpracuje ze stacją Canal+ i wieloma festiwalami filmowymi. Współautor książek poświęconych twórczości Terry’ego Gilliama, Davida Cronenberga, Davida Lyncha i Kazimierza Kutza, a także anglojęzycznej publikacji dotyczącej kina Europy Środkowo-Wschodniej (“Eastern Promises”). Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) i Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureat Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka. Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.