Pokaz filmu "Kobieta" i spotkanie z socjolożką i feministką ALEKSANDRĄ MOSIOŁEK.

03-11-2021, 11:00 sala „Goplana”,
Gdyńskie Centrum Filmowe

„KOBIETA”, reż. Yann Arthus-Bertrand, Anastasia Mikova

2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Dotykają przy tym szerokiej gamy problemów: seksualności, małżeństwa, macierzyństwa, przemocy domowej, gwałtu, wolności, zniewolenia, niezależności finansowej, wizerunku ciała, starości, miłości, złości i mądrości. Pomimo przeciwności losu, a czasami tragedii, jakie przeszły, wszystkie wyglądają promiennie, ponieważ w końcu mają szansę wyrazić siebie.

Niezależnie od tego skąd pochodzą i ile mają lat, ich doświadczenia rezonują ze sobą, nabierając uniwersalnego znaczenia. W ten sposób powstaje intymny i emocjonalny portret kobiet, które stanowią połowę ludzkości na Ziemi, a mimo to nadal poddawane są przemocy i niesprawiedliwości. To również pean na rzecz ich wewnętrznej siły, odporności, zdolności do przeciwstawiania się przeciwnościom losu i pozytywnej zmiany świata pomimo trudności, jakie napotykają. W erze po #meetoo to również interesujące spojrzenie na rolę i znaczenie kobiet oraz ich postrzeganie świata. Film kręcony był przez dwa i pół roku, a jednym z reżyserów jest Yann Arthus-Bertrand, znany widzom festiwalu z filmu „Człowiek”.

 

ALEKSANDRA MOSIOŁEK

Absolwentka studiów magisterskich z filozofii i socjologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się przeciwdziałaniem przemocy ze względu na płeć i przemocy w rodzinie oraz działaniem na rzecz praw człowieka, praw kobiet i równouprawnienia płci. Od 2017 roku pracuje jako dyrektorka Fundacji Centrum Praw Kobiet – Oddziału w Gdańsku. Od 2021 roku jest członkinią Pomorskiego Zespołu do spraw Kobiet, powołanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego. Trenerka z zakresu antydyskryminacji i gender oraz edukacji humanitarnej, wyszkolona przez Fundację Autonomia, Stowarzyszenie Kobiet Konsola, Polską Akcję Humanitarną oraz Centre for Gender Equality (Islandia). Przez pięć lat była wykładowczynią studiów podyplomowych z zakresu gender na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwentka licznych szkoleń z zakresu praw człowieka, przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji i równości płci.

 

PROWADZENIE

Paulina Pohl

Kulturoznawczyni, animatorka kultury, edukatorka filmowa, od lat współpracująca z Europejskim Centrum Solidarności, m.in. współtworzy ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL. Do niedawna wiceprezeska Fundacji Machina Zmian. Ambasadorka projektu „440 km po zmianę”, w którym – idąc 440 km brzegiem Bałtyku – uczestnicy wspierają kobiety z niepełnosprawnością ruchu i promują taką zmianę polskich plaż, aby były dostępne dla wszystkich. Absolwentka XIV edycji programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jedna z sygnatariuszek Gdańskiej Deklaracji Wolności i Solidarności, ratyfikowanej 4 czerwca 1989 roku. Założycielka Domu Filmowego w Gdyni – miejsca łączącego działalność filmową, edukacyjną i społeczną. Pasjonatka festiwali muzycznych i paranarciarstwa.

 

Zapisz się!