Pokaz filmu "Nie opuszczaj mnie" i spotkanie z psycholożką i seksuolożką ANNĄ HEBENSTREIT-MARUSZEWSKĄ.
Gdyńskie Centrum Filmowe
“NIE OPUSZCZAJ MNIE”, reż. Mo-young Jin
98-letni Byeong-man Jo i 89-letnia Gye-yeol Kang są małżeństwem od 76 lat. Mieszkają w górskiej wiosce Hoengseong w prowincji Gangwon w Korei Południowej. Spłodzili razem dwanaścioro dzieci, pogrzebali szóstkę z nich, ale ich relacja wciąż pełna jest młodzieńczej radości i czułości. Bliźniaczo podobne stroje, które noszą, codzienne żarciki, jakimi się raczą, ale przede wszystkim ogromna miłość uczyniły z nich bohaterów koreańskiej telewizji, a powstały w konsekwencji film pełnometrażowy stał się największym sukcesem komercyjnym w historii południowokoreańskiego kina dokumentalnego. Głównym wątkiem tej historii jest miłość starszych ludzi, zaś osnową – zmienne pory roku i dostosowane do nich czynności gospodarskie. Grabienie liści, odśnieżanie podwórka, zbieranie chrustu na opał, przygotowywanie posiłków z dostępnych produktów – zajęcia powtarzane od lat, z roku na rok stają się coraz powolniejsze i trudniejsze do wykonania. Z miesiąca na miesiąc Byeong-man Jo słabnie coraz bardziej, a jego ukochana żona nie może mu pomóc. Reżyser towarzyszy parze przez 15 miesięcy, dokumentując codzienne rytuały, gdyż tylko to może zrobić wobec zbliżającego się pożegnania, wyznania miłości i bezsiły. W swoim filmie nie zadaje pytania o granice medium i możliwości filmowego obrazowania śmierci. Obserwuje swoich bohaterów z pewnego dystansu, tak by najbardziej intymna i osobista przestrzeń pozostała tylko dla nich. I pomimo że wszystko tu jest realne, postaci, zdarzenia, bezradność i ból, ta historia wykracza poza współczesność i przenosi się w wieczny bezczas mitu.
ANNA HEBENSTREIT-MARUSZEWSKA
Psycholog, seksuolog, psychoterapeuta integracyjny z Certyfikatem Polskiej Federacji Psychoterapii oraz European Association for Psychotherapy. Prowadzi psychoterapię osób dorosłych i ofiar przemocy. Naukowo zajmuje się seksualnością człowieka, w tym trudnościami z ekspresją seksualności i z wychowaniem seksualnym w zachodnioeuropejskim kręgu kulturowym. W obszarze jej zainteresowań znajduje się także praca z osobami po traumach wczesnego okresu życia (trwająca wiele lat przemoc i nadużycia w dzieciństwie, syndrom Dorosłego Dziecka Alkoholika, bycie ofiarą wczesnych nadużyć seksualnych), jak też z osobami po trudnych przeżyciach, które pojawiają w życiu późniejszym (śmierć bliskiej osoby, przemoc, gwałt, nadużycia emocjonalne). Specjalizuje się głównie w takich problemach, jak nerwica, depresja, zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego. Zajmuje się terapią DDA oraz terapią psychoseksualną tj. leczeniem dysfunkcji seksualnych mających podłoże psychologiczne, a także seksualną terapią par. Angażuje się również w psychoedukację w wyżej wymienionych dziedzinach. Jest opiekunem Koła Naukowego Seksuologii Klinicznej na sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS. Prowadzi zajęcia z psychologii klinicznej, seksuologii, psychoterapii, podstaw pomagania, wywiadu psychologicznego, pracy z grupą.
PROWADZENIE
Krystyna Weiher-Sitkiewicz
Animatorka kultury, moderatorka spotkań, antropolożka, edukatorka filmowa i kuratorka wystaw. Z wykształcenia filmoznawczyni, etnolożka i polonistka. Stale współpracuje z Uniwersytetem Gdańskim, Gdyńskim Centrum Filmowym, Against Gravity, Europejskim Centrum Solidarności oraz innymi instytucjami w Polsce i za granicą. Realizatorka wielu projektów badawczych, naukowych, artystycznych, kulturalnych, literackich oraz edukacyjnych. Obecnie adiunktka muzealna w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zapisz się!
- internetowo za pomocą formularza: [KLIKNIJ]
- e-mailem: info@fundacjafilmowa.pl
- telefonicznie: tel. 665 119 114 (pon.-pt., godz. 10-16)