Pokaz filmu "Zupa Nic" i spotkanie z reżyserką KINGĄ DĘBSKĄ.

13-10-2021, 11:00 sala „Goplana”,
Gdyńskie Centrum Filmowe

Najnowszy film Kingi Dębskiej, dzięki któremu cofniemy się do czasów PRLu, by ponownie spotkać się z Martą i Kasią – siostrami, które w hicie „Moje córki krowy” próbowały odbudować swoją relację. Po seansie spotkanie z reżyserką.

 

ZUPA NIC”, reż. Kinga Dębska

Marta jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z siostrą Kasią i babcią, która zamiast bajek opowiada wnuczkom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek i Elżbieta. On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po cichu zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi. Ona jest przewodniczącą zakładowej „Solidarności” z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski. Prawdziwe emocje dla całej rodziny zaczną się jednak wtedy, gdy pod blokiem stanie wymarzony pomarańczowy maluch.

 

KINGA DĘBSKA

Reżyserka i scenarzystka. Absolwentka reżyserii filmowej praskiej FAMU, a wcześniej japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów dokumentalnych, m.in. nagrodzoną „Orłem ” pełnometrażową „Aktorkę” o Elżbiecie Czyżewskiej. Za swój debiut fabularny „Hel” otrzymała nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. „Moje córki krowy”, jej drugi film fabularny przyniósł jej sukces artystyczny i frekwencyjny, m.in. nagrodę publiczności, dziennikarzy oraz kin studyjnych i lokalnych na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz wiele innych nagród w Polsce i na świecie. Jej ostatnie dwa filmy to „Plan B” oraz „Zabawa zabawa”, nagrodzona m. in. nagrodą publiczności na Festiwalu Mastercard Off Camera. Kinga Dębska jest również autorką książek „Moje córki krowy” i „Porozmawiaj ze mną”. Ostatnimi jej projektami są sześcioodcinkowy serial dla TVN pt. „ Szóstka ” i teatr telewizji „Oscar dla Emily”.

 

PROWADZENIE

Krystyna Weiher-Sitkiewicz

Animatorka kultury, moderatorka spotkań, antropolożka, edukatorka filmowa i kuratorka wystaw. Z wykształcenia filmoznawczyni, etnolożka i polonistka. Stale współpracuje z Uniwersytetem Gdańskim, Gdyńskim Centrum Filmowym, Against Gravity, Europejskim Centrum Solidarności oraz innymi instytucjami w Polsce i za granicą. Realizatorka wielu projektów badawczych, naukowych, artystycznych, kulturalnych, literackich oraz edukacyjnych. Obecnie adiunktka muzealna w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Zapisz się!