Złote Lwy dla „Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Po raz pierwszy w historii Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę dla najlepszego filmu otrzymała pełnometrażowa animacja. Laureatów Złotych i Srebrnych Lwów, a także nagród indywidualnych w Konkursie Głównym oraz zwycięzców Konkursu Filmów Mikrobudżetowych i Konkursu Filmów Krótkometrażowych ogłoszono podczas Gali Zakończenia 45. FPFF w sobotę, 12 grudnia 2020 roku.

Nagrody regulaminowe w Konkursie Głównym przyznało Jury 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w składzie:

• Lech Majewski – Przewodniczący Jury
  • Grażyna Błęcka-Kolska
  • Marcin Lenarczyk
  • Ryszard Lenczewski
  • Dorota Masłowska
  • Jan P. Matuszyński
  • Cezary Pazura
  • Klaudia Śmieja-Rostworowska

Wielką Nagrodę „Złote Lwy” 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla najlepszego filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producentki: Ewa Puszczyńska i Agnieszka Ścibior.

Nagrodę „Srebrne Lwy” 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla filmu „Sweat” otrzymali reżyser Magnus von Horn oraz producent Mariusz Włodarski.

Nagrodę „Złoty Pazur” 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w kategorii „Inne Spojrzenie” dla filmu „Magnezja”, otrzymali reżyser Maciej Bochniak oraz producenci: Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.

Nagrody indywidualne otrzymali:

• Magnus von Horn za reżyserię filmu „Sweat”
  • Piotr Domalewski za scenariusz do filmu „Jak najdalej stąd”
  • Jan Holoubek za debiut reżyserski za film „25 lat niewinności”
  • Michał Dymek za zdjęcia do filmu „Sweat”
  • Hania Rani za muzykę do filmu „Jak najdalej stąd”
  • Marek Warszewski za scenografię do filmu „Magnezja”
  • Franciszek Kozłowski za dźwięk w filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta”
  • Agnieszka Glińska za montaż filmu „Sweat”
  • Waldemar Pokromski i Agnieszka Hodowana za charakteryzację do filmu „Magnezja”
  • Dorota Roqueplo za kostiumy do filmu „Magnezja”
  • Aleksandra Konieczna za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Sweat”
  • Tomasz Włosok za drugoplanową rolę męską w filmie „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”
  • Magdalena Koleśnik za główną rolę kobiecą w filmie „Sweat”
  • Piotr Trojan za główną rolę męską w filmie „25 lat niewinności”
  • Zofia Stafiej za debiut aktorski w filmie „Jak najdalej stąd”

Podczas gali zakończenia 45. FPFF ogłoszono również zwycięzców dwóch pozostałych konkursów filmowych.

Nagrodę za najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych otrzymał reżyser Dawid Nickel za film „Ostatni Komers”.

Nagrodę im. Lucjana Bokińca dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Krótkometrażowych otrzymała reżyserka Olga Bołądź za film „Alicja i żabka”.

„Platynowe Lwy”, nagrody za całokształt twórczości ufundowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, odebrali reżyserzy Andrzej Barański i Feliks Falk.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywał się on-line w dniach 8-12 grudnia 2020 roku w Gdyni.

Organizatorzy Festiwalu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydent Miasta Gdyni, Marszałek Województwa Pomorskiego

Współorganizatorzy: Telewizja Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury

Partnerzy Główni: Mercedes-Benz BMG Goworowski, Dr Irena Eris

Partnerzy: KINO POLSKA, PKP Intercity