Wirtualne Albatrosy. Werdykt

Siedmioro bardzo młodych filmowców zostało nagrodzonych i wyróżnionych w pierwszej edycji Konkursu Filmów Uczniowskich „Wirtualne Albatrosy”. W finale rywalizowały nadesłane przez młodzież z całej Polski 23 krótkie produkcje: animacje i filmy aktorskie, fabuły i dokumenty. Wszystkie można oglądać na kanale Gdyńskiego Centrum Filmowego na YouTube.

„Wirtualne Albatrosy” narodziły się w reakcji na pandemię, jako internetowa wersja znanego wśród nauczycieli i uczniów Przeglądu Filmów Uczniowskich ALBATROSY, organizowanego przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni od 2010 roku.

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i szkół średnich – indywidualnie, a także pracując w grupach. Nadsyłali filmy trwające do 5 minut, o dowolnej tematyce i zrealizowane dowolną techniką filmową.

W ścisłym finale znalazły się 23 filmy. Ocenili je widzowie w głosowaniu on line, a także profesjonalne Jury w składzie: Sławomir Pultyn – operator filmowy, fotograf, reżyser, twórca filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych, wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz Agata Minowska i Urszula Morga – reżyserki filmowe, absolwentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Nagroda Publiczności

W kategorii szkoła podstawowa: „Koło czasu” reż. Jan Motoczyński

W kategorii szkoły ponadpodstawowe: „Przejaśnienie” reż. Mikołaj Walkowicz

Werdykt Jury

W kategorii szkoła podstawowa: Koło czasu” reż. Jan Motoczyński

W kategorii szkoła ponadpodstawowa:

– Dokument: „Wenus” reż. Gabi Bania

– Fabuła:

nagroda: „Nasz nietypowy letni dzień” reż. Oskar Sawicki

wyróżnienie: „Subtelny Film Grozy” reż. Miłosz Karski

– Animacja

nagroda: „Nie uciekaj” reż. Traszka Taraszka

wyróżnienia: „Upiór” reż. Gabi Bania, „Ikar” reż. Ziemowit Jarecki

Komentarze Jurorów, wszystkie filmy nagrodzone i wyróżnione oraz pozostałe produkcje uczestniczące w konkursie można obejrzeć na kanale Gdyńskiego Centrum Filmowego na YouTube: TUTAJ

Laureaci otrzymują nagrody finansowe i rzeczowe. Dodatkowo uczniowie, którzy zgłosili chęć udziału w konkursie – jeszcze przed nadesłaniem swoich filmów i całkowicie niezobowiązująco – otrzymali dostęp do pakietu wirtualnych warsztatów na temat pracy nad filmem.

Profesjonalne materiały szkoleniowe, poświęcone pracy nad scenariuszem, przygotowaniu do produkcji filmu, językowi filmowemu oraz montażowi i postprodukcji przygotowali wykładowcy Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Wirtualne Albatrosy to projekt realizowany przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury.