powrót

Zaślubiam Cię… Setna rocznica powrotu Polski nad Bałtyk

W 2020 roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę dostępu do Morza Bałtyckiego. 26 listopada 2020, o godzinie 14.00, odbędzie się premiera dwóch filmów krótkometrażowych zrealizowanych z okazji tej rocznicy. Filmy zostały wyprodukowane przez Gdyńską Szkołę Filmową i zrealizowane przez naszych absolwentów – Anetę Gołębiewską-Bussold i Sławomira Witka. Premiera filmów, której patronuje europoseł Anna Fotyga, miała się odbyć w Parlamencie Europejskim w Brukseli w marcu tego roku. Niestety pandemia Covid-19 zniweczyła te plany, a z uwagi na to, iż rok 2020, będący rokiem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku dobiega już końca, organizatorzy postanowili zorganizować premierę online.

Premierę filmów poprzedzi dyskusja na temat znaczenia odzyskania przez Polskę dostępu do morza dla historii Polski oraz Europy. W rozmowie, której gospodarzem będzie europoseł Anna Fotyga, udział weźmie hiszpański europoseł Hermann Tertsch oraz historyk i polityk brytyjskiej Partii Konserwatywnej Daniel Hannan. Ponieważ głównymi widzami tego wydarzenia będą posłowie do Parlamentu Europejskiego, pracownicy instytucji europejskich oraz placówek dyplomatycznych w Brukseli, dyskusja odbędzie się w języku angielskim. Następnie głos zabiorą współorganizatorzy wydarzenia: prof. Krzysztof Polkowski, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej, którzy wprowadzą widzów w tematykę samych filmów.

Po dyskusji uczestnicy wydarzenia będą mogli obejrzeć oba filmy (w języku polskim z angielskimi napisami). Całe wydarzenie obejrzeć będzie można na żywo na kontach społecznościowych: Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, poseł do Parlamentu Europejskiego Anny Fotygi oraz Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

„Pewnego razu nad morzem” w reżyserii Sławomira Witka to krótkometrażowy film fabularny pokazujący fikcyjną historię dwóch nastoletnich braci – Kaszubów. Akcja rozgrywa się 1920 roku w Pucku, a jej genezą są historyczne wydarzenia zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920. Film adresowany jest do widza w każdym wieku. Czas trwania 15 minut.

Film „Sto lat” w reżyserii Anety Gołębiewskiej-Bussold jest również piętnastominutową etiudą. Akcja filmu rozgrywa się w Gdyni oraz Pucku, prawie sto lat, po wspomnianym wcześnie jubileuszu. Jest to fikcyjna historia potomków jednego z żołnierzy Generała Józefa Hallera, który uczestniczył w zaślubinach. Główną bohaterką filmu jest Marta, trzydziestoletnia kolorystka filmowa, pracująca w nowoczesnym studiu w centrum Gdyni. Jest spełniona zawodowo, doskonale odnajduje się we współczesnym świecie, w którym tworzy dla siebie i dla swojego synka, idealną przestrzeń. Towarzyszymy bohaterce w momencie, w którym musi chwilowo porzucić swoje komfortowe życie i udać się wraz z synkiem na Święta Bożego Narodzenia do swoich rodziców. Rodzina spotyka się przy wigilijnym stole, Marta ma okazję, jak co roku, skonfrontować się z tradycją i tożsamością oraz opinią rodziców na temat jej życia. Bohaterka nie przeczuwa jednak, że tegoroczna wigilia będzie dla niej wyjątkowym wydarzeniem.

Po wydarzeniu online filmy zostaną rozdystrybuowane wśród wszystkich posłów do Parlamentu Europejskiego oraz placówek dyplomatycznych w Brukseli, jak również pracowników instytucji europejskich i belgijskiej Polonii. To przedsięwzięcie artystyczne stało się możliwe dzięki sponsorowi, czyli PKN Orlen, oraz współpracy Gdyńskiej Szkoły Filmowej z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Premiera filmów wpisuje się w ciąg wydarzeń pod tytułem „Zaślubiam Cię… Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk”, organizowanych w tym roku w Parlamencie Europejskim przez poseł Annę Fotygę we współpracy z Akademią Sztuk pięknych w Gdańsku, w celu uczczenia tej ważnej rocznicy. W lutym w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się międzynarodowa konferencja na temat bezpieczeństwa morskiego i gospodarki morskiej oraz wydarzenie kulturalne, w ramach którego miał miejsce koncert polskiej muzyki klasycznej oraz wystawa polskiego malarstwa tematycznie związanego z morzem.