Filmowe Myśli. Kino lekcje
Rok 2023 to trzecia edycja projektu „Filmowe myśli. Kino lekcje”. Działania dla nauczycieli i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych – podobnie jak przy pierwszej edycji – zostały zrealizowane w formule hybrydowej. By zwiększyć zasięg projektu, webinaria dla nauczycieli i edukatorów odbyły się w formule online – dzięki temu rozwiązaniu mogły w nich uczestniczyć osoby z całej Polski i nie tylko. Wydarzenia kierowane do młodzieży i klas szkolnych odbyły się stacjonarnie w salach kinowych Gdyńskiego Centrum Filmowego.
Trzecia edycja „Filmowych myśli. Kino lekcji” to łącznie 12 wydarzeń – webinariów, projekcji filmowych, spotkań z twórcami, prelekcji filmowych – w których łącznie uczestniczyło ponad 550 osób.
Filmowe myśli. Webinaria dla nauczycieli
Trzecią edycję projektu zainaugurował cykl czterech bezpłatnych webinariów dla nauczycieli, poświęcony nowym technologiom, edukacji filmowej i filmoterapii. Wirtualne wykłady, zrealizowane w kwietniu i maju 2023 roku, przyjęły formułę spotkań z ekspertami, które poprowadziła Paulina Pohl – edukatorka filmowa i kulturoznawczyni z Domu Filmowego. Wśród zaproszonych na webinaria gości znaleźli się dr Karol Jachymek, Anna Stadnik-Wójtowicz, Martyna Harland oraz Anna Równy.
Webinaria zostały objęte Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Filmowe myśli. Kino lekcje
Latem 2023 roku, w ramach wakacyjnej odsłony projektu „Filmowych myśli. Kino lekcje”, w salach kinowych Gdyńskiego Centrum Filmowego zostały zorganizowane pokazy najgłośniejszych filmów 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Seanse uświetniły spotkaniami z twórcami, które poprowadził Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny FPFF w latach 2020-2022.
W lipcu i sierpniu ponad 200 widzów uczestniczyło w pokazach filmów „Roving woman”, „Pamfir” (sekcja Polonica 47.FPFF), „Strzępy” i „Silent Twins” (Konkurs Główny 47.FPFF), po których odbyły się spotkania z Leną Górą – aktorką, producentką i współscenarzystką „Roving woman”, Nikodemem Chabiorem – montażystą filmu „Pamfir”, Beatą Dzianowicz – reżyserką i scenarzystką „Strzępów” oraz Zuzanną Wrońską i Michałem Macukiem – autorami muzyki do „Silent Twins”, laureata Złotych Lwów 47. FPFF.
Filmowe myśli. Mistrzowie kina
Trzecią edycję projektu zakończył cykl „Filmowe myśli. Mistrzowie kina”, zrealizowany jesienią 2023 roku. Podczas czterech spotkań, na które składały się pokaz filmu oraz prelekcja filmoznawcza, młodzież z klas ponadpodstawowych z Trójmiasta miała okazję poznać twórczość najwybitniejszych reżyserów z Polski i ze świata.
Uczestnicy obejrzeli „Głowę do wycierania” Davida Lyncha, „Gorączkę złota” Charliego Chaplina, „Matkę Joannę od aniołów” Jerzego Kawalerowicza oraz „Kobietę samotną” Agnieszki Holland. Podczas rozmów i prelekcji po seansach, prowadzonych przez dr. Piotra Kurpiewskiego z Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym UG, młodzież mogła poddać analizie obejrzane obrazy, poznać kontekst historyczny czasów, w których filmy powstały, a także dowiedzieć się jak osobiste doświadczenia twórców wpłynęły na ostateczny kształt dzieł.
Projekt „Filmowe myśli. Kino lekcje” dofinansowano ze środków Fundacji PZU oraz Miasta Gdynia.