powrót

Wirtualne lekcje o filmie. Nauczycielu, zapisz swoją klasę!

O animacji, o nurtach i gatunkach współczesnego kina, a także o wybranych filmach polskich mistrzów – uczniowie starszych klas szkół podstawowych oraz liceów mogą skorzystać z bezpłatnych zdalnych lekcji dostępnych on line w ramach projektu „Nowa Przestrzeń Kina. Filmowa edukacja i kultura w sieci”. Realizuje go Pomorska Fundacja Filmowa we współpracy z Gdyńskim Centrum Filmowym i Gdyńską Szkołą Filmową.

Aby uczniowie mogli skorzystać z oferty bezpłatnych lekcji on line poświęconych tematyce filmowej, chętną klasę musi zgłosić nauczyciel, pisząc na adres: edukacja@festiwalgdynia.pl. Lekcja zostanie przeprowadzona w dogodnym dla klasy terminie w formule zdalnej. Zajęcia prowadzą doświadczeni edukatorzy filmowi, którzy wykorzystują materiały multimedialne, uatrakcyjniające przekaz.

Obecnie dostępne są dwa typy filmowych lekcji on line:

 1. WIRTUALNE LEKCJE Z HISTORII KINA I FORM FILMU GDYŃSKIEJ SZKOŁY FILMOWEJ

  Cykl wirtualnych zajęć edukacyjnych ma w sposób rzetelny i ciekawy przybliżyć zagadnienia związane z powstaniem i rozwojem kina oraz formami, analizą i interpretacją filmu. Zajęcia składają się z tematycznego wykładu on line, ilustrowanego fragmentami filmów, oraz wirtualnych warsztatów na żywo, związanych z omawianym tematem.

  Od Myszki Miki do Pixara. W świecie animacji. Lekcja dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Prowadzenie: Magda Malinowska (35 minut). Bezpośrednio po odtworzeniu wykładu łączenie on line z prowadzącą (około 30 minut).

  Nurty współczesnego kina. Lekcja przeznaczona dla klas 7-8 szkoły podstawowej. Prowadzenie: Bartosz Filip (42 minut). Bezpośrednio po odtworzeniu wykładu łączenie on line z prowadzącym (około 30 minut).

  Gatunki filmowe. Lekcja dla wszystkich klas liceów. Prowadzenie: Wojciech Zejda (28 minut). Bezpośrednio po odtworzeniu wykładu łączenie on line z prowadzącym (około 30 minut).

 2. WIRTUALNE LEKCJE Z MISTRZAMI KINA. LITERATURA NA EKRANIE

  Zajęcia te są skierowane do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceów. Wirtualne lekcje umożliwiają młodzieży kontakt z dorobkiem najwybitniejszych polskich twórców filmowych, którzy zekranizowali dzieła należące do kanonu lektur szkolnych.

„Wesele” Andrzeja Wajdy. Film mitologii narodowej
„Lawa” Tadeusza Konwickiego. Epoka romantyzmu na srebrnym ekranie
„Potop” Jerzego Hoffmana. Blockbuster kina PRL

Po projekcjach filmowych on line zaplanowano wykłady doktora Piotra Kurpiewskiego poświęcone możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym. Przygotowane zostaną również materiały edukacyjne, które mogą być wykorzystane przez nauczycieli przy dalszej analizie dzieła. Projekt ma na celu rozszerzenie podstawy programowej nauczania przedmiotów humanistycznych.

„Nowa Przestrzeń Kina. Filmowa edukacja i kultura w siecito kontynuacja filmowych edukacyjnych inicjatyw Pomorskiej Fundacji Filmowej, na co dzień z powodzeniem realizowanych w przestrzeni Gdyńskiego Centrum Filmowego, przeniesionych do sieci internetowej.

Kanał na YouTube (KLIKNIJ)

Głosowanie (KLIKNIJ)

Zapraszamy do subskrypcji kanału Gdyńskiego Centrum Filmowego na YouTube, na którym dostępne są bogate materiały związane z projektem. Obejrzeć można między innymi 22 filmy uczniowskie uczestniczące w konkursie filmowym „Wirtualne Albatrosy”, a następnie zagłosować na swojego faworyta. Głosowanie trwa do 18 września.

Projekt „Nowa Przestrzeń Kina. Filmowa edukacja i kultura w sieci” jest realizowany przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni, dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury z programu „Kultura w Sieci” oraz Miasta Gdyni.