Wirtualne lekcje o filmie. Nauczycielu, zapisz swoją klasę!
O animacji, o nurtach i gatunkach współczesnego kina, a także o wybranych filmach polskich mistrzów – uczniowie starszych klas szkół podstawowych oraz liceów mogą skorzystać z bezpłatnych zdalnych lekcji dostępnych on line w ramach projektu „Nowa Przestrzeń Kina. Filmowa edukacja i kultura w sieci”. Realizuje go Pomorska Fundacja Filmowa we współpracy z Gdyńskim Centrum Filmowym i Gdyńską Szkołą Filmową.
Aby uczniowie mogli skorzystać z oferty bezpłatnych lekcji on line poświęconych tematyce filmowej, chętną klasę musi zgłosić nauczyciel, pisząc na adres: edukacja@festiwalgdynia.pl. Lekcja zostanie przeprowadzona w dogodnym dla klasy terminie w formule zdalnej. Zajęcia prowadzą doświadczeni edukatorzy filmowi, którzy wykorzystują materiały multimedialne, uatrakcyjniające przekaz.
Obecnie dostępne są dwa typy filmowych lekcji on line:
- WIRTUALNE LEKCJE Z HISTORII KINA I FORM FILMU GDYŃSKIEJ SZKOŁY FILMOWEJ
Cykl wirtualnych zajęć edukacyjnych ma w sposób rzetelny i ciekawy przybliżyć zagadnienia związane z powstaniem i rozwojem kina oraz formami, analizą i interpretacją filmu. Zajęcia składają się z tematycznego wykładu on line, ilustrowanego fragmentami filmów, oraz wirtualnych warsztatów na żywo, związanych z omawianym tematem.
Od Myszki Miki do Pixara. W świecie animacji. Lekcja dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Prowadzenie: Magda Malinowska (35 minut). Bezpośrednio po odtworzeniu wykładu łączenie on line z prowadzącą (około 30 minut).
Nurty współczesnego kina. Lekcja przeznaczona dla klas 7-8 szkoły podstawowej. Prowadzenie: Bartosz Filip (42 minut). Bezpośrednio po odtworzeniu wykładu łączenie on line z prowadzącym (około 30 minut).
Gatunki filmowe. Lekcja dla wszystkich klas liceów. Prowadzenie: Wojciech Zejda (28 minut). Bezpośrednio po odtworzeniu wykładu łączenie on line z prowadzącym (około 30 minut).
- WIRTUALNE LEKCJE Z MISTRZAMI KINA. LITERATURA NA EKRANIE
Zajęcia te są skierowane do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceów. Wirtualne lekcje umożliwiają młodzieży kontakt z dorobkiem najwybitniejszych polskich twórców filmowych, którzy zekranizowali dzieła należące do kanonu lektur szkolnych.
„Wesele” Andrzeja Wajdy. Film mitologii narodowej |
„Lawa” Tadeusza Konwickiego. Epoka romantyzmu na srebrnym ekranie „Potop” Jerzego Hoffmana. Blockbuster kina PRL Po projekcjach filmowych on line zaplanowano wykłady doktora Piotra Kurpiewskiego poświęcone możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym. Przygotowane zostaną również materiały edukacyjne, które mogą być wykorzystane przez nauczycieli przy dalszej analizie dzieła. Projekt ma na celu rozszerzenie podstawy programowej nauczania przedmiotów humanistycznych. |
„Nowa Przestrzeń Kina. Filmowa edukacja i kultura w sieci” to kontynuacja filmowych edukacyjnych inicjatyw Pomorskiej Fundacji Filmowej, na co dzień z powodzeniem realizowanych w przestrzeni Gdyńskiego Centrum Filmowego, przeniesionych do sieci internetowej. |
Kanał na YouTube (KLIKNIJ)
Głosowanie (KLIKNIJ)
Zapraszamy do subskrypcji kanału Gdyńskiego Centrum Filmowego na YouTube, na którym dostępne są bogate materiały związane z projektem. Obejrzeć można między innymi 22 filmy uczniowskie uczestniczące w konkursie filmowym „Wirtualne Albatrosy”, a następnie zagłosować na swojego faworyta. Głosowanie trwa do 18 września.
Projekt „Nowa Przestrzeń Kina. Filmowa edukacja i kultura w sieci” jest realizowany przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni, dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury z programu „Kultura w Sieci” oraz Miasta Gdyni.