Zrealizowane projekty

NOWA PRZESTRZEŃ KINA

Projekt – realizowany przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni, dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury z programu Kultura w Sieci oraz Miasta Gdyni – to przede wszystkim edukacja czyli lekcje, wykłady i warsztaty dla dzieci i młodzieży, ale też cenne materiały przeznaczone dla dorosłych odbiorców. Co ważne, wszystkie elementy programu udostępniane są bezpłatnie.

Skorzystano w ten sposób z potencjału dotychczasowych działań Pomorskiej Fundacji Filmowej, które przed pandemią z powodzeniem prowadzone były w Gdyńskim Centrum Filmowym. Kino Studyjne GCF ponownie otwarto 6 czerwca 2020 roku, jednak część edukacyjna jeszcze przez jakiś czas będzie dostępna równolegle, stacjonarnie w Kinie Studyjnym GCF, jak i wirtualnie w sieci, dzięki czemu działania zyskają szersze grono odbiorców, wykraczając poza zasięg lokalny.


Lekcje z historii kina i form filmu Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Cykl wirtualnych zajęć edukacyjnych, podczas którego prowadzący zajęcia młodzi filmoznawcy w sposób kompetentny i ciekawy, z użyciem materiałów multimedialnych, przybliżą uczniom zagadnienia związane z powstawaniem i rozwojem kina oraz rozumieniem filmu. Zajęcia składają się z wykładu tematycznego ilustrowanego fragmentami filmów oraz wirtualnych warsztatów związanych z omawianym tematem.

Tematyka oraz forma zajęć są tak przygotowane, aby odpowiadały możliwościom i umiejętnościom konkretnych uczestników. Multimedialne lekcje Gdyńskiej Szkoły Filmowej realizują potrzebę wprowadzenia młodych ludzi w podstawy dziedziny kinematografii, zgodnie z założeniami zapisanymi w szkolnej podstawie programowej.
Wirtualne lekcje z historii kina i form filmu


Literatura na ekranie

Projekt, skierowany do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceów, jest kontynuacją cyklu ,,Mistrzowie Kina’’ organizowanego w Gdyńskim Centrum Filmowym od 2018 roku.

Wirtualne lekcje umożliwią młodzieży kontakt z dorobkiem najwybitniejszych polskich twórców filmowych, którzy zekranizowali dzieła należące do kanonu lektur szkolnych. Po projekcjach zaplanowano wykłady poświęcone możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym. Dostępne są również gotowe materiały edukacyjne, które mogą zostać wykorzystane przy dalszej analizie dzieła.

Projekt ma na celu rozszerzenie podstawy programowej nauczania przedmiotów humanistycznych, wzbogaca również ofertę edukacyjną i zapoznaje uczniów z istotnym kulturowym dziedzictwem.

Literatura na ekranie. Trailer


Jak one to robią? Rozmowy o zawodach filmowych

Reżyser, scenarzysta, operator zdjęć, producent filmowy, aktorzy… Ale też: montażysta, scenograf, charakteryzator, kostiumograf, reżyser castingu… Kto czyta napisy końcowe po filmie, ten wie, jak wiele osób nad nim pracowało

Poznajmy bliżej zawody filmowe. Na czym polega ich fach? Gdzie można się go nauczyć? Jakich wymaga umiejętności i cech charakteru? Jak zdobyć niezbędny warsztat? Porozmawiajmy z kobietami, reprezentującymi różne filmowe specjalności. Profesjonalistkami, które dzielą się swoim doświadczeniem.

Cykl rozmów on line „Jak one to robią? Rozmowy o zawodach filmowych” – zrealizowany za pośrednictwem komunikatora Skype – jest adresowany do szerokiego grona osób zainteresowanych kulisami pracy nad filmem. W szczególności do ludzi młodych, rozważających swoją zawodową przyszłość i poszukujących inspiracji, które mogą ich ukierunkować przy wyborach kierunków studiów.

Weronika Bliska. Operatorka filmowa
Dorota Roqueplo. Kostiumografka
Olga Bieniek. Producentka filmowa
Paulina Krajnik. Reżyserka castingu
Milenia Fiedler. Montażystka
Kinga Dębska. Reżyserka

Bajka w centrum

Oferta zawierająca 5 serii wybranych bajek i animacji, każdorazowo połączona z warsztatem lub pokazem uzupełniającym poruszaną tematykę. Wybrane techniki i metody warsztatowe oswajają małych widzów z obrazem, rozwijają wyobraźnię i uzupełniają treści pojawiające się w czasie projekcji.

Przy pomocy nowatorskich technik dzieci mogą przejść się na wirtualny spacer, by poznać niedostępne na co dzień zakamarki kina, poznać obsługę projektora, stworzyć własną animację poklatkową, nauczyć się tworzyć dźwięki lub wykazać się twórczo przy charakteryzacji filmowej.

Podróże małe i duże Wirtualna podróż po zakamarkach kina
EKO EKO Ekologia Warsztat florystyczny: letni bukiet
Czekoladowe dziecięce smakołyki
Co nam w duszy gra. Zabawa dźwiękami Zabawa dźwiękami
Warsztat z tworzenia dźwięków do bajek
Sportowe wyzwania dla dzieci z Aikido
Nauka i eksperyment Ciekawostki ze świata nauki z Experymentem

Klub Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Skąd się wziął pomysł na tę historię? Ile było wersji scenariusza? Jak dobierano obsadę? Co było najtrudniejsze podczas zdjęć? Które sceny wypadły z filmu? Dlaczego wykorzystano tę muzykę?

Wszelkie pytania dotyczące pracy nad filmem mogą paść na spotkaniu w Klubie Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Co miesiąc twórcy polskiego kina opowiadają o swoich filmach i kulisach ich powstawania.

Zapraszamy do obejrzenia spotkań Klubu Gdyńskiej Szkoły Filmowej, zarejestrowanych w latach 2015-2017.

 

Juliusz Machulski
Robert Więckiewicz
Waldemar Krzystek
Waldemar Krzystek cz. 2
Jacek Bławut
Jacek Bławut, Jan Nowicki i Antoni Pawlicki
Wojciech Marczewski
Wojciech Marczewski cz. 2
Jan P. Matuszyński
Jan P. Matuszyński cz. 2
Jerzy Stuhr
Jerzy Stuhr cz. 2
Stanisław Tym
Stanisław Tym i Krystyna Podleska
Jerzy Gruza
Jerzy Gruza cz. 2

Dofinansowanie

Dofinansowano ze środków
Narodowego Centrum Kultury
w ramach programu
"Kultura w sieci"